Tilbud til dig, der kan løbe 2 km.
GoRun er et nyt tilbud fra Aalborg Atletik & Motion til dig, der gerne vil blive bedre til løb.
GoRun består af 6 niveauer, og tirsdag den 9. april starter vi et hold på niveau 2. Det betyder at holdet henvender sig til dig, der allerede kan løbe to kilometer, men gerne vil videre.
Du får lidt større udfordringer end på hold 1, og vi arbejder på konsolidering af træningsrytmen og at du får en lidt mere aktiv hverdag. Vi træner 3 gange om ugen. Fællestræning tirsdag og torsdag med Skovdalen Atetikstadion som udgangspunkt. Lørdag/søndag skal du for meste træne selv. Tirsdag og lørdag/søndag tænes mest løb/gang, mens vi torsdag arbejder på at få pulsen op og styrke muskler, led og knogler, således at du kommer videre uden skader.
Kost og ernæring
For at tabe sig et det også nødvendigt at kigge på kosten. Vi giver tips om sund kost, og der er mulighed for at blive målt om livet og vejet efter træningen, hver den første torsdag i måneden. BEMÆRK: det er ikke en slankekur, vi lægger op til, men vedvarende ændringer af kost- og motionsvaner.
Send en mail til blivlober(at)aalborgatletik.dk, eller tjek ind på facebook-gruppen "løbetræning for begyndere" og send en besked , hvis du vil vide mere.
|